‘AKP KÜRTLERİN İRADESİNE KAYYUM ATAMIŞTIR’ Son dakika haberler

Salih YEŞİL DİYARBAKIR - Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, "AKP, Kürt varlığına tahammül edemiyor. Kürtlerin bin bir emekle elde ettiği belediyelere, Kürtlerin iradesine kayyum atamıştır." dedi. Partisinin 30 Kasım'da yapacağı 5'inci Olağan Genel Kongresine ilişkin Diyarbakır'da düzenlenen basın toplantısında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, iktidar partisinin iç ve dış politikasını sert sözlerle eleştirdi. Hükümetin Halkların Demokratik Partisi (HDP)'nin kazandığı 12 belediyeye kayyım atandığını, HDP'nin kazandığı 7 belediyeye belediye başkanlarının Kanun Hükmünde Kararname (KHK)'yle görev verilmediğini hatırlatan Arslan, "AKP, Kürt varlığına tahammül edemiyor. Kürtlerin bin bir emekle elde ettiği belediyelere, Kürtlerin iradesine kayyum atamıştır." ifadesini kullandı. 'KÜRTLERİN İRADESİ HEDEF ALINMIŞTIR' Yerel seçimler sonrası AK Parti'nin yenildiğini savunan DBP Eş Genel Başkanı Arslan, "31 Mart'ta yenilmesine rağmen 19 Ağustos'ta tekrardan
Bu haber 2019-10-29 07:26 eklenmiş ve 36 kez görüntülenmiştir.
‘AKP KÜRTLERİN İRADESİNE KAYYUM ATAMIŞTIR’ Son dakika haberler

Salih YEŞİL

DİYARBAKIR – Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, “AKP, Kürt varlığına tahammül edemiyor. Kürtlerin bin bir emekle elde ettiği belediyelere, Kürtlerin iradesine kayyum atamıştır.” dedi.

Partisinin 30 Kasım’da yapacağı 5’inci Olağan Genel Kongresine ilişkin Diyarbakır’da düzenlenen basın toplantısında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, iktidar partisinin iç ve dış politikasını sert sözlerle eleştirdi. Hükümetin Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin kazandığı 12 belediyeye kayyım atandığını, HDP’nin kazandığı 7 belediyeye belediye başkanlarının Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’yle görev verilmediğini hatırlatan Arslan, “AKP, Kürt varlığına tahammül edemiyor. Kürtlerin bin bir emekle elde ettiği belediyelere, Kürtlerin iradesine kayyum atamıştır.” ifadesini kullandı.

‘KÜRTLERİN İRADESİ HEDEF ALINMIŞTIR’

Yerel seçimler sonrası AK Parti’nin yenildiğini savunan DBP Eş Genel Başkanı Arslan, “31 Mart’ta yenilmesine rağmen 19 Ağustos’ta tekrardan Kürtlerin iradesi hedef alınmıştır. Türkiye’de Kürt siyasi parti, kurumlarının demokratik yollarla elde ettiği kazanımlara tahammül etmiyor. Bu hakları her fırsatta çiğnediğini göstermiştir. Parlamento ve seçimler işlevsiz bırakılmıştır. Kazanımlar AKP’nin yargısıyla ortadan kaldırılıyor. Kanunlar ve yasalar, Saray’da Cumhurbaşkanı ve şürekâsının aldığı kararlar ile tüm topluma dayatılıyor. Bizler, bu sorunların çözümü için her alanda demokratik yollarla mücadelemizi yürüteceğiz.” diye konuştu.

‘PARTİ ÇALIŞANLARIMIZ ENGELLENİYOR’

Partisinin çalışmalarının engellendiğini dile getiren DBP Eş Genel Başkanı, “Siyasi partimiz başta olmak üzere demokratik kurumlar çalıştırılmıyor, engelleniyor. Başta HDP ve DBP olmak üzere Kürt partilerinin etrafını sararak parti çalışanlarımız engelleniyor. Kürtlerin geliştirdiği strateji AKP’nin o koltukta rahat rahat oturmayacağını gösterdi. Bundan kaynaklı tüm kurumlarımız kapatılmaya ve işlevsiz bırakılmaya çalışıyor. AKP bu tür antidemokratik uygulamaları ne kadar dayatırsa dayatsın demokrasinin gelişmesi için bizler görev ve sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Türkiye’de faşizme karşı ortak bir demokrasi cephesiyle cevap verilir. Kürt kurumları işlevsiz bırakılarak faşizm ile mücadele edilemez.” şeklinde konuştu.

‘SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRECEĞİZ’

Partisinin Merkez Yürütme Kurulunun 17 Ekim’de 5’inci Olağan Genel Kurula gitme kararı aldığını söyleyen Mehmet Arslan, bu kongreyi de Ankara’da 30 Kasım tarihinde gerçekleştireceklerini dile getirdi. Türkiye’de bugün demokratik siyaset mücadelesi veren yapılarına dönük ağır saldırılara karşı demokratik siyaseti büyütmek adına bazı alanlardan çekildiklerini aktaran Arslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Her alanda halkımızın öncülüğünü yapmaya, Kürt sorunun demokratik sorunun çözümü için sözümüzü söyleyeceğiz. Türkiye’de demokrasisini, özgürlüklerin, insan haklarının gelişmesi için artık AKP’nin gitmesi gerekir. Antidemokratik uygulamaların sonlanması için demokratik ulus perspektifi ışığında demokrasi ve özgürlük mücadelemizi sürdüreceğiz. Halka karşı sorumluluklarımızı yerine getireceğiz.”Haber kaynagi = haber.cicegim.netSon Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondakika haber ,haber, haberler
Diğer Haberler için http://haber.cicegim.net/
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer Güneydoğu haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondakika haber ,haber, haberler bügün , SONDAKİKA HABERLER, Haber.cicegim.Net
© Copyright 2004-2019 Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondak. Tüm hakları saklıdır. Bu site Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GUNCEL HABERLER
TÜRKİYE
TEKNOLOJİ
YEREL
YAŞAM
MAGAZİN
php scriptler full warez

YASAL UYARI !

Paylaşımlar otomatik hazırlanan botlar tarafından yapılmaktadır. Paylaşımlar alınan sitelerin kendileri sorumlu olup, sitemiz sorumlu değildir. Yapılan paylaşımlar genel olarak alıntıdır ve alıntı yapılan sayfalar ilgili paylaşımın altına yazılmaktadır. Alıntıların hatalı olduğunu veya bir telif hakkı ihlali olduğunu düşünüyorsanız, düzeltmemiz veya silmemiz için lütfen öncelikle bizimle iletişime geçiniz. Bizimle iletişime geçilmeden doğacak yasal durumdan sayfamız sorumlu tutulamaz.
Resmi iletişim adresimiz: cicegimnet@yandex.com