‘İklim Değişikliğinde Dönüşü Olmayan Noktaya İlerliyoruz’  - Almanya Haber - Berlin Haberler - Son Dakika Avrupa Haberleri - sondakika Almanya Haberleri

Pazartesi günü Madrid’de başlayan BM İklim Zirvesi’nde konuşan Genel Sekreter Antonio Guterres, hükümetlerin iklim değişikliğini görmezden gelmesinin geri dönüşü olmayan bir noktaya gelinmesi riskine neden olduğunu söyledi. İki hafta boyunca sürecek zirvenin 2015’te yapılan ve küresel ısınmayı dizginlemeyi hedefleyen Paris İklim Anlaşması’nı desteklemesi amaçlanıyor. Kutup bölgeleri, Amazon ormanları ve Avustralya’daki...
Bu haber 2019-12-02 20:37 eklenmiş ve 20 kez görüntülenmiştir.
 ‘İklim Değişikliğinde Dönüşü Olmayan Noktaya İlerliyoruz’  - Almanya Haber - Berlin Haberler - Son Dakika Avrupa Haberleri - sondakika Almanya Haberleri script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Pazartesi günü Madrid’de başlayan BM İklim Zirvesi’nde konuşan Genel Sekreter Antonio Guterres, hükümetlerin iklim değişikliğini görmezden gelmesinin geri dönüşü olmayan bir noktaya gelinmesi riskine neden olduğunu söyledi.

İki hafta boyunca sürecek zirvenin 2015’te yapılan ve küresel ısınmayı dizginlemeyi hedefleyen Paris İklim Anlaşması’nı desteklemesi amaçlanıyor. Kutup bölgeleri, Amazon ormanları ve Avustralya’daki yangınlardan sert tropik kasırgalara kadar bu yıl yaşanan çok sayıda iklim kaynaklı felaket de zirvede gündeme gelecek.

Sera gazı salımının önlenmesinin başta gelen savunucularından olan Guterres, hükümetlere bu konuda öncü olmaları ve düzenlemeleri izlemeleri çağrısı yaptı.

Guterres, zirveye katılan delegelere Paris Anlaşması’ndaki karbondioksit emisyon ticareti sorununa çözüm getirmeleri çağrısında da bulundu.

Bilim adamlarına göre Paris Anlaşması kapsamında verilen sözler küresel ısınmanın, suların yükselmesi, kuraklık ve fırtınalar gibi tehlikeli sonuçlarına yol açan etkilerini vertaraf etmeyi sağlayacak eylemleri hayata geçirme konusunda yetersiz kalıyor.

Katılımcılar zirvenin bu sürece yeni bir ivme katmasını umuyor.

Pelosi: ‘Demokratlar ikilim hedefine bağlı’

Zirvenin katılımcılarından biri de ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ydi. Başkan Donald Trump’ın geçen ay ABD’yi 2015 Paris Anlaşması’yla gelen yükümlülüklerinden kurtarmak için resmi işlemleri başlatması tepki çekmişti. Pelosi gazetecilere yaptığı açıklamadaysa zirveye katılmasının amacının “ABD olarak hala buradayız, biz de varız” demek olduğunu kaydetti.

Pelosi, Başkan Trump’ın azil soruşturması ve Kongre’deki oturumlar sürerken Demokratlar’ın insanlığın varoluşuna yönelik tehdit olarak görülen iklim kriziyle baş etme hedefine bağlı olduklarını vurguladı.

Pelosi, “Buraya başkanın azil sürecinim görüşmeye gelmedik. Umudumuz, gezegenimizi gelecek nesiller için kurtarmak üzerine takvimimiz konusunda konuşmak” ifadelerini kullandı.

Trump, Paris Anlaşması’na bağlı kalmanın ABD ekonomisini olumsuz etkilediğini ve Çin gibi ticaret rakipleri emisyonlarını arttırırken yerli üreticileri kısıtladığını belirtiyor.

Demokratlar ise Kasım 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerini kazanmaları durumunda anlaşmaya tam destek verecekleri mesajını veriyor.

“Hava koşulları 10 yılda 20 milyon kişiyi evlerinden etti”

BM iklim değişikliği zirvesinde konuşan bir diğer isim Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina’ydı. Hasina iklim değişikliğinin en ciddi etkilerinden birinin göç üzerine olacağı uyarısında bulundu.

İklim koşullarının olumsuz etkilerine açık ülkelerin bir araya geldiği panelde konuşan Hasina, aşırı hava koşullarının şiddet ve çatışmaların neden olduğundan daha fazla insanın göç etmesine neden olacağını söyledi.

Oxfam’dan endişe verici iklim verileri

Sert hava koşulları ve yangınlar son on yılda 20 milyondan fazla kişiyi evlerinden etti. Dünya liderlerinin önlem alma konusunda direnmesi halinde bu rakamın artmasından endişe ediliyor. Veriler, yardım organizasyonları çatı örgütü Oxfam tarafından BM İklim Zirvesi’nin başladığı gün açıklandı.

Çoğu kasırga, sel ve yangınlardan kaynaklanan bu yer değişikliklerinin genelde geçici olduğunu belirten Oxfam, bazı tahliyelerin tehlike öncesi önlem amaçlı olduğuna da dikkat çekti. Ancak Oxfam, tahliye edilenlerin sayısının büyüklüğünün çarpıcı olduğunu da vurguladı.

Oxfam İklim Politikaları Başkanı Tim Gore “Bu uzun zamandır uyardığımız ısınan dünya. Şimdi bunun hayata geçtiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Oxfam, çalışmasını 2008 ve 2018 arasında ülkeleri içinde yer değiştirenlerle ilgili hükümetlerden, uluslararası kurumlardan ve basından aldığı verilerle hazırladı.

“Yaşanan iklim kaosu”

Çalışmaya göre insanların çatışmalar nedeniyle değil de kötü hava koşullarından göç etme olasılığı üç kat daha fazla.

Savaşın gölgesindeki Somali gibi ülkeler kimi zaman aynı yıl içinde hem kuraklık hem de sel felaketleriyle karşı karşıya kalıyor.

Gore, yoksul ülkelerin bir krizden çıkmadan diğeriyle karşılaşarak her ikisi için de yardım istediklerini aktardı.

Bu durumun sıra dışı olduğunu kaydeden Gore “Bu tam bir iklim kaosu” ifadelerini kullandı.

İklim felaketi nedeniyle nüfuslarına oranla en çok iç göçün yaşandığı 10 ülkeden yedisi Pasifik ve Karayip ada ülkeleri.

Çalışmaya göre son on yılda hava olaylarından kaynaklanan felaketler yüzünden evlerinden olanların yüzde 80’i Asya’daydı. Zira Filipinler’den Sri Lanka’ya kalabalık nüfusun yaşadığı Asya ülkeleri fırtına ve sel tehditleriyle karşı karşıya.

Bir başka yardım örgütü Save the Children, Doğu ve Güney Afrika’da sadece Haziran ayında aşırı hava koşulları nedeniyle evlerinden olanların sayısının, tüm 2018 yılı boyunca aynı nedenlerle evlerinden olanların tamamına yakın olduğunu ortaya koydu.

BM iklim görüşmelerine katılan çevre ve kalkınma grupları, dünyanın ısınmasıyla sular yükselirken ve hava koşulları normalin dışına çıkarken, iklim değişikliği nedeniyle kaybın ve zararın eşiğindeki ülkeler için kurtarma fonu oluşturulması baskısı yapıyor.

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-Guncel haberlerimiz isterseniz bak?n :
https://iyinews.com/haberler/guncel/
editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.


Son dakika haberleri iyinews.com---->Haber kaynagi = ha-ber

ETİKETLER :  ‘İklim Sondakika Haberleri Değişikliğinde Sondakika Haberleri Dönüşü Sondakika Haberleri Olmayan Sondakika Haberleri Noktaya Sondakika Haberleri İlerliyoruz’  Sondakika Haberleri - Sondakika Haberleri Almanya Sondakika Haberleri Haber Sondakika Haberleri - Sondakika Haberleri Berlin Sondakika Haberleri Haberler Sondakika Haberleri - Sondakika Haberleri Son Sondakika Haberleri Dakika Sondakika Haberleri Avrupa Sondakika Haberleri Haberleri Sondakika Haberleri - Sondakika Haberleri sondakika Sondakika Haberleri Almanya Sondakika Haberleri Haberleri Sondakika Haberleri  ‘İklim Değişikliğinde Dönüşü Olmayan Noktaya İlerl Sondakika Haberleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondakika haber ,haber, haberler bügün , SONDAKİKA HABERLER, Haber.cicegim.Net
© Copyright 2004-2019 Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondak. Tüm hakları saklıdır. Bu site Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
YALOVA haberleri TEKİRDAĞ haberleri SAKARYA haberleri KOCAELİ haberleri KIRKLARELİ haberleri İSTANBUL haberleri EDİRNE haberleri ÇANAKKALE haberleri BURSA haberleri BİLECİK haberleri BALIKESİR haberleri
SON DAKİKA HABERLERİ
son dakika haber videoları sondakika haberler , haberler haber ,
trabzon haberleri haberler son dakika trab zon haberleri
KONYA haberleri KIRŞEHİR haberleri KAYSERİ haberleri ESKİŞEHİR haberleri ÇANKIRI haberleri ANKARA haberleri Karadeniz haberleri DÜZCE haberleri KARABÜK haberleri BARTIN haberleri BAYBURT haberleri ZONGULDAK haberleri TRABZON
TOKAT haberleri SİNOP haberleri SAMSUN haberleri RİZE haberleri ORDU haberleri KASTAMONU haberleri GÜMÜŞHANE haberleri GİRESUN haberleri ÇORUM haberleri BOLU haberleri ARTVİN haberleri AMASYA haberleri Marmara haberleri
united-kingdom-breaking-news,uk.lastminute-news.com
GUNCEL HABERLER
Güneydoğu haberleri KİLİS haberleri ŞIRNAK haberleri BATMAN haberleri ŞANLIURFA haberleri SİİRT haberleri MARDİN haberleri GAZİANTEP haberleri DİYARBAKIR haberleri ADIYAMAN haberleri Akdeniz haberleri OSMANİYE haberleri KAHRA
MERSİN haberleri ISPARTA haberleri HATAY haberleri BURDUR haberleri ANTALYA haberleri ADANA haberleri Doğu Anadolu haberleri ARDAHAN haberleri IĞDIR haberleri ARDAHAN haberleri VAN haberleri TUNCELİ haberleri MUŞ haberleri
MALATYA haberleri KARS haberleri HAKKARİ haberleri ERZURUM haberleri ERZİNCAN haberleri ELAZIĞ haberleri BİTLİS haberleri BİNGÖL haberleri AĞRI haberleri Ege haberleri UŞAK haberleri MUĞLA haberleri MANİSA haberleri
KÜTAHYA haberleri İZMİR haberleri DENİZLİ haberleri AYDIN haberleri AFYONKARAHİSAR haberleri İç Anadolu haberleri KIRIKKALE haberleri KARAMAN haberleri AKSARAY haberleri YOZGAT haberleri SİVAS haberleri NİĞDE haberleri NEVŞEH
canada-breaking-news.canada.lastminute-news.com,media,social media,videos,canada-breaking-news
CİCEGİM
HABERLER BUGÜN SON DAKİKA
Ramazan bayramı
kurban bayramı ne zaman kaç gün
kurban bayramı ne zaman kaç gün
son dakika Seçim sonuçlar
ünlüler ilgili haber magazin
Açıköğretim lisesi | Anadolu Üniversitesi aöf
AÖL 3.dönem sınav sonuçları açıklandı mı
Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama
2019-2020 Yılına Ait AÖL Yeni Kayıt - Kayıt Yenileme -2019-2020
ankara haberleri , sondakika haberler son haver icegim.net
rize haberleri haberler son dakika rize haberleri
HABERLER BUGÜN
Diyarbakır haberleri bugün son dakika amed haberleri
BALIKESİR haberleri haber bugün son dakika BALIKESİR haberleri
BİLECİK haberleri haber bugün son dakika BİLECİK haberleri
BURSA haberleri haber bugün son dakika BURSA haberleri
ÇANAKKALE haberleri haber bugün son dakika ÇANAKKALE haberleri
EDİRNE haberleri haber bugün son dakika EDİRNE haberleri
İSTANBUL haberleri haber bugün son dakika İSTANBUL haberleri
KIRKLARELİ haberleri haber bugün son dakika KIRKLARELİ haberleri
KOCAELİ haberleri haber bugün son dakika KOCAELİ haberleri
sakarya haberleri
TEKİRDAĞ haberleri haber bugün son dakika TEKİRDAĞ haberleri
YALOVA haberleri haber bugün son dakika YALOVA haberleri
DÜZCE haberleri haber bugün son dakika DÜZCE haberleri
Türkiye haberleri
SON DAKİKA
SON DAKİKA HABERLERİ
Cumhuriyet Halk Partisi
AKP Adalet Kalkınma Partisi
Bağımsız Türkiye Partisi
Büyük Birlik Partisi
Demokrat Parti
Demokratik Sol Parti
Halkların Demokratik Partisi
İYİ Parti
Milliyetçi Hareket Partisi
Saadet Partisi
Türkiye Komünist Partisi
Vatan Partisi
AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP
last -minute-news,last minute news,lastminutenews,last minute,lastnews,last news,lastminute,newslastminute,newsminute,newslast,newsminutelast,lastminute
Metinews.coM german news,Berlin,Angela Merkel,Oktoberfest,Hamburg,Munich news Metinews.coM https://metinews.com
TÜRKİYE
TEKNOLOJİ
YEREL
YAŞAM
GUNDEM
selahattin demirtaş
Ekrem imamoğlu
MAGAZİN
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
php scriptler full warez

YASAL UYARI !

Paylaşımlar otomatik hazırlanan botlar tarafından yapılmaktadır. Paylaşımlar alınan sitelerin kendileri sorumlu olup, sitemiz sorumlu değildir. Yapılan paylaşımlar genel olarak alıntıdır ve alıntı yapılan sayfalar ilgili paylaşımın altına yazılmaktadır. Alıntıların hatalı olduğunu veya bir telif hakkı ihlali olduğunu düşünüyorsanız, düzeltmemiz veya silmemiz için lütfen öncelikle bizimle iletişime geçiniz. Bizimle iletişime geçilmeden doğacak yasal durumdan sayfamız sorumlu tutulamaz.
Resmi iletişim adresimiz: cicegimnet@yandex.com