KİT Komisyonu Raporları TBMM Genel Kurulunda Son dakika haberleri

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan: 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber Meclisimizin denetim vazifesini çok da hassasiyetle yerine getirmesi bizim için önemlidir' İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: 'Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne, binbir emekle yoğurulan kurum ve kuruluşlarımız bugün maalesef hiç olmadığı kadar kötü durumdadır'., Terör Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi, Abdullah Öcalan, Grup Başkanvekili, Recep Tayyip Erdoğan
Bu haber 2019-12-04 20:49 eklenmiş ve 14 kez görüntülenmiştir.
KİT Komisyonu Raporları TBMM Genel Kurulunda Son dakika haberleri script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber Meclisimizin denetim vazifesini çok da hassasiyetle yerine getirmesi bizim için önemlidir." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, KİT Komisyonunun, Kamu İktisadi Teşebbüslerinin 2011-2014 ve 2015-2016 yılları denetimine ilişkin raporlarındaki DHMİ'nin 2011-2016, ÇAYKUR'un 2011-2016, AOÇ'nin 2011-2016, TRT'nin 2015-2016, TOKİ'nin 2011-2016 ve TCDD'nin 2011-2016 yıllarına ait bölümleri ile bu bölümlere ilişkin itirazların görüşmeleri devam ediyor.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 2004'den bugüne kadar KİT Komisyonu çalışmalarının TBMM Genel Kurulunda tartışılmadığını belirterek, kendilerinin komisyonda, KİT'lerdeki hesapları, bilançoları, işleyişi incelediklerini ve Sayıştay raporlarına bakarak eksikleri, aksaklıkları bularak denetlemeye çalıştıklarını söyledi.

KİT'lerde yönetim kurulu üyeliklerinin liyakat temelinde olmadığını savunan Sertel, "Hiç olayla ilgisi olmayan kişiler ve eski AK Parti'liler, eski bakanların, eski milletvekillerin o komisyonlarda maaşa bağlandığı gerçeğini de burada ifade etmek isterim." dedi.

Sertel, yasalara uymayan, kanunları çiğneyen, usulsüzlük yapanların korunmaması gerektiğini dile getirerek, "Eğer bunu yaparsak Türkiye'de gerçekten tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunan insanlar oluruz." diye konuştu.

Daha sonra grup başkanvekilleri KİT komisyonu raporu üzerinde söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, KİT Komisyonundaki görüşmelerde itiraz edilen konuların ne kadar hayati olursa olsun muhalefetten geldiği için kabul görmediğini söyledi.

ÇAYKUR'un Türkiye Varlık Fonuna devredilmeden önce devamlı kar eden bir kuruluş olduğunu, fona devredilmesinin ardından zarar etmeye başladığını ifade eden Türkkan, "ÇAYKUR zarar ettirilerek, değeri düşürülerek yine bir yandaşa peşkeş çekilmek üzere kılıf hazırlanıyor, şu anda siz de ona alet oluyorsunuz." dedi.

İstanbul Havalimanı'nın önemli bir proje olduğunu vurgulayan Türkkan, havalimanının yerinin yanlış seçildiğini savundu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, KİT raporlarının Genel Kurulda görüşülmesini ve tartışılmasını olumlu bulduklarını söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, KİT'lere ilişkin yaşanan süreçleri anlatarak, "AKP'nin ekonomi yönetiminin tarihine KİT'ler açısından baktığımızda, bunların tasfiyesinin tarihi olarak da değerlendirmek mümkün. Yandaşın zenginleştirildiği, taşeronlarda çalışan işçilerin her geçen gün daha güvencesiz ve kırılgan bir pozisyonda çalıştığı bir dönemden söz ediyoruz." ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün son altı yılın KİT raporlarının kesinleşmesinin önündeki bir engeli kaldırdıklarını belirterek, "Aslında Sayıştayın bunu beklememesi lazım. Bir usulsüzlük gördüğünde doğrudan ihbarda bulunmak görevi ama içinde bulunduğumuz düzende bu cesareti kolay kolay gösteremiyor. O yüzden KİT Komisyonu raporlarının kesinleşmesi lazım." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle beraber Meclisimizin denetim vazifesini çok da hassasiyetle yerine getirmesi bizim için önemlidir. Açıkçası, bugüne kadar KİT raporlarının ve ombudsmanlık raporlarını bugün görüşüyor olmamız Meclisimizin denetim faaliyeti açısından değerlidir." dedi.

- "Verimlilik 16 kat artmıştır"

KİT'lerin etkin, verimli şekilde çalışması, karlılığı hedeflemesi ve özellikle kamu maliyesine yük getirmemesi açısından denetimlerin çok önemli olduğuna işaret eden Özkan, "Bu bağlamda, bugüne kadar özellikle 17 yıllık süre zarfında KİT'lerde verimliliğin artırılması, etkin ve yeterli karlılığın sağlanması ve kamu maliyesine yük getirmemesi açısından olumlu neticeler almış bulunuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

KİT'lerin son 17 yılda ortaya koyduğu performans ve başarıların milletin takdirini topladığını vurgulayan Özkan, "2002 yılından itibaren KİT'lerde yaşanan karlılık sayesinde 2002-2018 yılları arasında verimlilik 16 kat artmıştır. Brüt satışlar 2002'de 23 milyar TL iken bugün 130 milyar TL'nin üzerine çıkmıştır. Yine 2019 yılında bu rakam yüzde 23 oranında artmıştır. KİT'lerin yatırım harcaması 2018 yılı itibarıyla 19 milyar TL iken 2019 yılı itibarıyla 21,8 milyar TL'ye ulaşmıştır." ifadesini kullandı.

Daha sonra raporlara ilişkin İYİ Parti Grubu adına milletvekilleri söz aldı.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, muhalefet adına yaptıkları itirazların Genel Kurulda da görüşülmesinin, tartışılmasının kamu adına büyük katkıları olacağını söyledi.

"Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne, binbir emekle yoğurulan kurum ve kuruluşlarımız bugün maalesef hiç olmadığı kadar kötü durumdadır" diyen Yaşar, kamu kurumlarından bankaların dışında kar edenlerin sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini söyledi.

ÇAYKUR'un 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında zarar ettiğini diye getiren Yaşar, "2018 yılında şirketin yönetim kurulları bir araya gelmiş ve demişler ki: 'Artık bu kötü gidişe bir son vereceğiz, bütün hesapları düzelteceğiz.' Bu düşünceyle 2018 yılı projeksiyonu olarak demişler ki: 'Biz ÇAYKUR olarak bu sene 42 milyon lira kar edeceğiz.' Peki, bu hedefin gerçekleşip gerçekleşmediğine şöyle bir baktığımız zaman, aynı yıl içerisinde kurum 657 milyon TL zarar ediyor. 42 milyon lira kar hedefliyorsunuz, 657 milyon zarar ediyorsunuz." dedi.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ise TRT'nin kuruluş sürecini anlatarak, "TRT, bugün özerkliği ve tarafsızlığı Anayasa'da hükme bağlanan kamu hizmeti yayıncısı olarak hizmet vermektedir. Anayasal olarak düzenleme 'tarafsız, özerk ve kamu hizmeti yayıncısı' olarak tanımlansa da Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun son dönem yayıncılık anlayışı, 'iktidara destek ol, muhalefeti görme, göreceksen de şaşı gör' üzerine kurulmuştur." diye konuştu.

TRT'nin seçim dönemlerinde partilere ve genel başkanlarına eşit süre ayırmadığını savunan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TRT, 24 Haziran seçimlerinde AK Parti adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a 105 dakika, Cumhuriyet Halk Partisi adayına 37 dakika, İYİ Parti'nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Meral Akşener'e 14 dakika yer vermiştir. Aynı sözde tarafsızlık ilkesi yerel seçimlerde de uygulanmış, AK Parti ile ilgili yaklaşık 50 saat aleyhte tek bir kelime olmadan yayın yapılırken Cumhuriyet Halk Partisi için yaklaşık 12 saatlik yayının 6 saati aleyhte, İYİ Parti için yapılan 2 saatlik haberin 1 saat 12 dakikası aleyhte yayınlara ayrılmıştır.

İstanbul seçimleri öncesinde kırmızı bültenle aranan bir teröristi ekranlara çıkararak iktidarın bir etnik köken üzerindeki oylarını yönlendirmeye çalışmış, çok büyük bir ayıba ve çok büyük bir rezalete imza atmıştır. TRT'nin, bırakın ekranlarına çıkartmayı, kapısının bile önünden geçirilmeyecek olanlar TRT ekranlarına çıkarılmıştır. Muhalefet liderlerine kapatılan ekranlar PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman'a sonuna kadar açılmış, İmralı'dan servis edilen mektup ve terörist başı Abdullah Öcalan'ın İstanbul seçimiyle ilgili görüşleri TRT ekranlarından vatandaşlarımıza aktarılmaya çalışılmıştır."

Kaynak : AA

Haber kaynagi = beyazgazete.com

ETİKETLER : KİT Sondakika Haberleri Komisyonu Sondakika Haberleri Raporları Sondakika Haberleri TBMM Sondakika Haberleri Genel Sondakika Haberleri Kurulunda Sondakika Haberleri Son Sondakika Haberleri dakika Sondakika Haberleri haberleri Sondakika Haberleri KİT Komisyonu Raporları TBMM Genel Kurulunda Son dakika haberleri Sondakika Haberleri AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan: 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile berabe Sondakika Haberleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Son Dakika haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondakika haber ,haber, haberler bügün , SONDAKİKA HABERLER, Haber.cicegim.Net
© Copyright 2004-2019 Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondak. Tüm hakları saklıdır. Bu site Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
YALOVA haberleri TEKİRDAĞ haberleri SAKARYA haberleri KOCAELİ haberleri KIRKLARELİ haberleri İSTANBUL haberleri EDİRNE haberleri ÇANAKKALE haberleri BURSA haberleri BİLECİK haberleri BALIKESİR haberleri
SON DAKİKA HABERLERİ
son dakika haber videoları sondakika haberler , haberler haber ,
trabzon haberleri haberler son dakika trab zon haberleri
KONYA haberleri KIRŞEHİR haberleri KAYSERİ haberleri ESKİŞEHİR haberleri ÇANKIRI haberleri ANKARA haberleri Karadeniz haberleri DÜZCE haberleri KARABÜK haberleri BARTIN haberleri BAYBURT haberleri ZONGULDAK haberleri TRABZON
TOKAT haberleri SİNOP haberleri SAMSUN haberleri RİZE haberleri ORDU haberleri KASTAMONU haberleri GÜMÜŞHANE haberleri GİRESUN haberleri ÇORUM haberleri BOLU haberleri ARTVİN haberleri AMASYA haberleri Marmara haberleri
united-kingdom-breaking-news,uk.lastminute-news.com
GUNCEL HABERLER
Güneydoğu haberleri KİLİS haberleri ŞIRNAK haberleri BATMAN haberleri ŞANLIURFA haberleri SİİRT haberleri MARDİN haberleri GAZİANTEP haberleri DİYARBAKIR haberleri ADIYAMAN haberleri Akdeniz haberleri OSMANİYE haberleri KAHRA
MERSİN haberleri ISPARTA haberleri HATAY haberleri BURDUR haberleri ANTALYA haberleri ADANA haberleri Doğu Anadolu haberleri ARDAHAN haberleri IĞDIR haberleri ARDAHAN haberleri VAN haberleri TUNCELİ haberleri MUŞ haberleri
MALATYA haberleri KARS haberleri HAKKARİ haberleri ERZURUM haberleri ERZİNCAN haberleri ELAZIĞ haberleri BİTLİS haberleri BİNGÖL haberleri AĞRI haberleri Ege haberleri UŞAK haberleri MUĞLA haberleri MANİSA haberleri
KÜTAHYA haberleri İZMİR haberleri DENİZLİ haberleri AYDIN haberleri AFYONKARAHİSAR haberleri İç Anadolu haberleri KIRIKKALE haberleri KARAMAN haberleri AKSARAY haberleri YOZGAT haberleri SİVAS haberleri NİĞDE haberleri NEVŞEH
canada-breaking-news.canada.lastminute-news.com,media,social media,videos,canada-breaking-news
CİCEGİM
HABERLER BUGÜN SON DAKİKA
Ramazan bayramı
kurban bayramı ne zaman kaç gün
kurban bayramı ne zaman kaç gün
son dakika Seçim sonuçlar
ünlüler ilgili haber magazin
Açıköğretim lisesi | Anadolu Üniversitesi aöf
AÖL 3.dönem sınav sonuçları açıklandı mı
Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama
2019-2020 Yılına Ait AÖL Yeni Kayıt - Kayıt Yenileme -2019-2020
ankara haberleri , sondakika haberler son haver icegim.net
rize haberleri haberler son dakika rize haberleri
HABERLER BUGÜN
Diyarbakır haberleri bugün son dakika amed haberleri
BALIKESİR haberleri haber bugün son dakika BALIKESİR haberleri
BİLECİK haberleri haber bugün son dakika BİLECİK haberleri
BURSA haberleri haber bugün son dakika BURSA haberleri
ÇANAKKALE haberleri haber bugün son dakika ÇANAKKALE haberleri
EDİRNE haberleri haber bugün son dakika EDİRNE haberleri
İSTANBUL haberleri haber bugün son dakika İSTANBUL haberleri
KIRKLARELİ haberleri haber bugün son dakika KIRKLARELİ haberleri
KOCAELİ haberleri haber bugün son dakika KOCAELİ haberleri
sakarya haberleri
TEKİRDAĞ haberleri haber bugün son dakika TEKİRDAĞ haberleri
YALOVA haberleri haber bugün son dakika YALOVA haberleri
DÜZCE haberleri haber bugün son dakika DÜZCE haberleri
Türkiye haberleri
SON DAKİKA
SON DAKİKA HABERLERİ
Cumhuriyet Halk Partisi
AKP Adalet Kalkınma Partisi
Bağımsız Türkiye Partisi
Büyük Birlik Partisi
Demokrat Parti
Demokratik Sol Parti
Halkların Demokratik Partisi
İYİ Parti
Milliyetçi Hareket Partisi
Saadet Partisi
Türkiye Komünist Partisi
Vatan Partisi
AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP
last -minute-news,last minute news,lastminutenews,last minute,lastnews,last news,lastminute,newslastminute,newsminute,newslast,newsminutelast,lastminute
Metinews.coM german news,Berlin,Angela Merkel,Oktoberfest,Hamburg,Munich news Metinews.coM https://metinews.com
TÜRKİYE
TEKNOLOJİ
YEREL
YAŞAM
GUNDEM
selahattin demirtaş
Ekrem imamoğlu
MAGAZİN
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
php scriptler full warez

YASAL UYARI !

Paylaşımlar otomatik hazırlanan botlar tarafından yapılmaktadır. Paylaşımlar alınan sitelerin kendileri sorumlu olup, sitemiz sorumlu değildir. Yapılan paylaşımlar genel olarak alıntıdır ve alıntı yapılan sayfalar ilgili paylaşımın altına yazılmaktadır. Alıntıların hatalı olduğunu veya bir telif hakkı ihlali olduğunu düşünüyorsanız, düzeltmemiz veya silmemiz için lütfen öncelikle bizimle iletişime geçiniz. Bizimle iletişime geçilmeden doğacak yasal durumdan sayfamız sorumlu tutulamaz.
Resmi iletişim adresimiz: cicegimnet@yandex.com