Yüz yılda nereden nereye!..


Bu makale 2019-09-11 00:00 eklenmiş ve 14 kez görüntülenmiştir.
Ali Sirmen

Cumhuriyet Vakfı Başkanı, gazetemiz imtiyaz sahibi ve yazarı Alev Coşkun dün yayımlanan yazısında, Atatürk’ün partinin 1927 Kurultayı’nda yaptığı konuşmaya dayanarak, CHP’nin esas kuruluş tarihinin, 4 Eylül’de yüzüncü yıldönümünü kutladığımız, Sivas Kongresi olduğunu belirtiyor.
Bu sav kabul görürse, CHP de 100 yaşında olacak demektir.
Neyse, bu vesileyle, tarihimizde birçok açıdan çok önemli ve değişik bir yeri olan Sivas Kongresi (4-12 Eylül 1919) üzerinde biraz durmak istiyorum.
Alev Coşkun’un da söz konusu yazısında belirttiği gibi, Sivas Kongresi’nin en büyük özelliği, yerel ve bölgesel kongrelerden 23 Nisan 1920’de Ankara’da toplanan TBMM’de taçlanacak olan ulusal kongre aşamasına geçişin ilk basamağı olmasıdır.
Yerel ve bölgesel direnişin ulusallaşmasında bu kadar önemli bir yeri olan Sivas Kongresi’nin bir başka özelliği de, katılanların sayısı bakımından, temsil gücü açısından zayıf olmasıdır. Kongreye beklenen temsilci 120 dolayında iken, gerçekte kesin olarak bilinmemesine karşılık, katılanların sayısı tahminen 31-38 arasında bir yerde kalmıştır. Bunların üçte biri de Mustafa Kemal’in yanında gelen heyetten son anda seçilmiş olanlardı.

***

Bülent Tanör’ün Kurtuluş Kuruluş adlı yapıtında belirttiği üzere, bu temsil niteliği zayıflığından Mustafa Kemal de rahatsız olmuştur. Buna rağmen Amasya Görüşmeleri ve Protokolü (20-22 Ekim 1919) sırasında İstanbul Hükümeti’nin temsilcileri de Sivas’ı Umumi Kongre olarak kabul ettiği ve Heyeti Temsiliye’yi tanıdığı için bu sorun da pratikte çözülmüş oldu.
Manda konusunda kapsamlı tartışmalara sahne olan Sivas Kongresi’nde en ilginç konuşmalardan birini de Mustafa Kemal ile birlikte gelen ve İstanbul tarafından onunla birlikte idama mahkûm edilenlerden biri olan Ahmet Rüstem yapmıştı.
Ahmet Rüstem, kongrenin yetkilerinin sınırları konusu görüşülürken söz almış ve şunları söylemişti:
“Paşa şimdi siz her şeyi yapabilirsiniz. Unutmayınız ki burada Cemiyetler Kanunu’na göre teşekkül etmiş bir heyet değiliz. Bizim bir ihtilal heyetinden başka bir hüvviyetimiz yoktur. Mahiyetimizin bize verdiği cüretle her şeyi yapabiliriz.”
Mustafa Kemal Paşa, bu devrimci meşruiyet görüşünün yerine, faaliyet alanı ve işleyiş konusunda meşruiyetten yana tavır koymuştu. Aynı oturumda Anadolu’da bir devlet kurma vaktinin geldiğini söyleyen Necip Ali Bey, yıllar sonra Ulus gazetesinde yayımlanan bir söyleşisinde şunları söylemekteydi:
- Eğer Ahmet Rüstem Bey’in istikametinde yürümüş olsaydık Sivas Kongresi’nin bir avuç kan halinde bastırılması çok kolay olurdu.

***

Tarihimizin renkli kişiliklerinden Ahmet veya Alfred Rüstem’den başka bir yazıda söz edeceğim. Bugün 1919’un son derecede elverişsiz koşullarında, Anadolu’da, demokratik temsil ilkesine dayalı bir mücadeleyi sürdürenlerin oluşturmayı becerdikleri Bülent Tanör’ün deyimiyle “savaş demokrasisi”ne dikkat çekmek istiyorum.
Evet, bundan yüz yıl önce Sivas’ta uluslaşma ve ulusal kurtuluş sürecinin önemli aşamalarından birinde milli iradenin tecellisi olan hukuk ve anayasa ilkelerine bağlı, halk iradesine saygılı savaşın güç koşulları altında yaşama geçirilen bir savaş demokrasisinden söz edilebiliyordu.
Bu kongrenin üzerinden tam yüz yıl geçmiş bulunuyor.
Bugün, çok daha rahat bir ortamda tartışılan ise, tek adam rejiminin Türkiye’nin üç metropolünde, halkın oylarıyla seçilmiş olan belediye başkanlarının yerine kayyım atanıp atanmayacağı konusudur.
Yüz yılda nereden nereye!..
Neyse ki, 31 Ocak’ta tecelli etmiş milli iradeye meydan okuyanlar, aynı gücün tokadını misliyle yemiş olduklarından, artık buna da cüret etme aymazlığına teşebbüs edemediler de, milli iradenin en büyük güvencesinin yine milli iradenin kendisi olduğu bir kez daha görüldü.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondakika haber ,haber, haberler bügün , SONDAKİKA HABERLER, Haber.cicegim.Net
© Copyright 2004-2019 Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondak. Tüm hakları saklıdır. Bu site Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
YALOVA haberleri TEKİRDAĞ haberleri SAKARYA haberleri KOCAELİ haberleri KIRKLARELİ haberleri İSTANBUL haberleri EDİRNE haberleri ÇANAKKALE haberleri BURSA haberleri BİLECİK haberleri BALIKESİR haberleri
SON DAKİKA HABERLERİ
son dakika haber videoları sondakika haberler , haberler haber ,
trabzon haberleri haberler son dakika trab zon haberleri
KONYA haberleri KIRŞEHİR haberleri KAYSERİ haberleri ESKİŞEHİR haberleri ÇANKIRI haberleri ANKARA haberleri Karadeniz haberleri DÜZCE haberleri KARABÜK haberleri BARTIN haberleri BAYBURT haberleri ZONGULDAK haberleri TRABZON
TOKAT haberleri SİNOP haberleri SAMSUN haberleri RİZE haberleri ORDU haberleri KASTAMONU haberleri GÜMÜŞHANE haberleri GİRESUN haberleri ÇORUM haberleri BOLU haberleri ARTVİN haberleri AMASYA haberleri Marmara haberleri
GUNCEL HABERLER
Güneydoğu haberleri KİLİS haberleri ŞIRNAK haberleri BATMAN haberleri ŞANLIURFA haberleri SİİRT haberleri MARDİN haberleri GAZİANTEP haberleri DİYARBAKIR haberleri ADIYAMAN haberleri Akdeniz haberleri OSMANİYE haberleri KAHRA
MERSİN haberleri ISPARTA haberleri HATAY haberleri BURDUR haberleri ANTALYA haberleri ADANA haberleri Doğu Anadolu haberleri ARDAHAN haberleri IĞDIR haberleri ARDAHAN haberleri VAN haberleri TUNCELİ haberleri MUŞ haberleri
MALATYA haberleri KARS haberleri HAKKARİ haberleri ERZURUM haberleri ERZİNCAN haberleri ELAZIĞ haberleri BİTLİS haberleri BİNGÖL haberleri AĞRI haberleri Ege haberleri UŞAK haberleri MUĞLA haberleri MANİSA haberleri
KÜTAHYA haberleri İZMİR haberleri DENİZLİ haberleri AYDIN haberleri AFYONKARAHİSAR haberleri İç Anadolu haberleri KIRIKKALE haberleri KARAMAN haberleri AKSARAY haberleri YOZGAT haberleri SİVAS haberleri NİĞDE haberleri NEVŞEH
CİCEGİM
HABERLER BUGÜN SON DAKİKA
Ramazan bayramı
kurban bayramı ne zaman kaç gün
kurban bayramı ne zaman kaç gün
son dakika Seçim sonuçlar
ünlüler ilgili haber magazin
Açıköğretim lisesi | Anadolu Üniversitesi aöf
AÖL 3.dönem sınav sonuçları açıklandı mı
Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama
2019-2020 Yılına Ait AÖL Yeni Kayıt - Kayıt Yenileme -2019-2020
ankara haberleri , sondakika haberler son haver icegim.net
rize haberleri haberler son dakika rize haberleri
HABERLER BUGÜN
Diyarbakır haberleri bugün son dakika amed haberleri
BALIKESİR haberleri haber bugün son dakika BALIKESİR haberleri
BİLECİK haberleri haber bugün son dakika BİLECİK haberleri
BURSA haberleri haber bugün son dakika BURSA haberleri
ÇANAKKALE haberleri haber bugün son dakika ÇANAKKALE haberleri
EDİRNE haberleri haber bugün son dakika EDİRNE haberleri
İSTANBUL haberleri haber bugün son dakika İSTANBUL haberleri
KIRKLARELİ haberleri haber bugün son dakika KIRKLARELİ haberleri
KOCAELİ haberleri haber bugün son dakika KOCAELİ haberleri
sakarya haberleri
TEKİRDAĞ haberleri haber bugün son dakika TEKİRDAĞ haberleri
YALOVA haberleri haber bugün son dakika YALOVA haberleri
DÜZCE haberleri haber bugün son dakika DÜZCE haberleri
Türkiye haberleri
SON DAKİKA
SON DAKİKA HABERLERİ
Cumhuriyet Halk Partisi
AKP Adalet Kalkınma Partisi
Bağımsız Türkiye Partisi
Büyük Birlik Partisi
Demokrat Parti
Demokratik Sol Parti
Halkların Demokratik Partisi
İYİ Parti
Milliyetçi Hareket Partisi
Saadet Partisi
Türkiye Komünist Partisi
Vatan Partisi
AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP
TÜRKİYE
TEKNOLOJİ
YEREL
YAŞAM
GUNDEM
selahattin demirtaş
Ekrem imamoğlu
MAGAZİN
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
php scriptler full warez

YASAL UYARI !

Paylaşımlar otomatik hazırlanan botlar tarafından yapılmaktadır. Paylaşımlar alınan sitelerin kendileri sorumlu olup, sitemiz sorumlu değildir. Yapılan paylaşımlar genel olarak alıntıdır ve alıntı yapılan sayfalar ilgili paylaşımın altına yazılmaktadır. Alıntıların hatalı olduğunu veya bir telif hakkı ihlali olduğunu düşünüyorsanız, düzeltmemiz veya silmemiz için lütfen öncelikle bizimle iletişime geçiniz. Bizimle iletişime geçilmeden doğacak yasal durumdan sayfamız sorumlu tutulamaz.
Resmi iletişim adresimiz: cicegimnet@yandex.com