Çevre düzenlemesi ve hastaların önceliği


Bu makale 2019-09-20 00:01 eklenmiş ve 26 kez görüntülenmiştir.
Mustafa Kemal Ulusu

Bu sütunda yıllardır buluşuyoruz. Ana konumuz siyaset olsa da, sanat, sosyal yaşam, spor, insan ilişkileri gibi değişik konulara girip çıkıyorum. Türkiye’nin gündemi yoğun, dünyanınki de ondan daha karışık! Bu nedenle ne zaman hangi konuyu yazacağı konusunda tereddüt eden köşe yazarlarından biriyim. Yine buna benzer durumlar yaşarken dün bana gelen bir bilgi, birden öncelik oluşturdu. Halbuki konuya baksanız çok lokal, normalde bir köşe yazısında görmeyeceğiniz bir sorun... Ama empati diye bir şey var!
Bu bilgi bana, arkadaşım olan ve Türk sanat ortamının çok meşhur ve ülkeye mal olmuş önemli bir isminden geldi. Yani kaynak daha güvenilir olamaz. Bu çok değerli arkadaşım, ki yakından tanıyorsunuz, hepimizin yaşadığı veya er ya da geç yaşayabileceği rahatsızlıklardan birini geçiriyor. Ama maalesef kentin trafik pratikliği ve “ergonomisinin” bozukluğu nedeniyle bizim anlayamayacağımız büyük sorunlar yaşıyorlar. Lütfen kendinizi onların yerine koyarak okuyun bu satırları...
Sevgili Ekrem İmamoğlu’ndan ve sevgili Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’tan da özellikle bunu rica ediyorum, bu mektubu yalnız belediye başkanı sıfatlarınızla değil, önce sağlık sorunu yaşayan vatandaşlarının derdini dinleyen bir başka vatandaş olarak okumanızı diliyorum. Bu satırların yazarı değerli sanatçı arkadaşımın eşi...

Dokunaklı bir eş mektubu
“İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na,
Lütfen bize bir mucize...
1. Levent, Yeni Sülün Sokak’la, Begonya Sokak arasında yer alan Ren-Med Diyaliz Merkezi hastaları olarak sağlık sorunlarımızla ilgili zorlu mücadeleler verirken bir yandan hayata tutunmaya çalışıyoruz.
Beşiktaş Belediyesi tüm cadde boyunca bir süre önce kaldırım yenileme çalışması başlattı. Ren-Med Diyaliz Merkezi, tek yönlü trafiği olan, ana arter niteliğinde çok işlek ve çok kullanılan bir cadde üzerinde yer alıyor.
Diyaliz seansları günde 3 kez 4’er saat süreli. Toplamda, günde 12-14 saat süren yoğunlukla haftanın 6 günü yapılıyor. Hasta giriş ve çıkışları sırasında ambulanslar, hasta toplu nakil minibüsleri, özel araçlarla gelen tekerlekli sandalyeli, sedyede gelen hastalar. Çoğu yaşlı, sakat, yürüyemeyecek ya da yardımla yürüyecek durumdalar. Beşiktaş Belediyesi bu kaldırım yenileme çalışmasını başlatmadan önce sıkıntı yaşıyorduk. Yolun bir tarafı refüjdü, merkezin cadde üstündeki duvar önü yaya kaldırımıydı. Mecburen araçlarımızın çekiciler tarafından çekilme olasılığına rağmen (çoğu kez çekildiler) kaldırıma park ediyorduk. Çaresizliğin ne olduğunu her canlı hayatında en az bir kez yaşamıştır. Biz haftada 3 gün bayram, tatil, yılbaşı hiçbirini yaşamadan aksatmadan diyalize gelmek zorundayız. Ömür boyu!
Kışın karda, yağmurda park yeri bulamayıp hastaların yol boyunca araçlarda bekleyerek diyaliz seanslarına geciktiği, ıslandığı günler yaşadık.
Birkaç gün önce inanılmaz bir güzellikle karşılaştık, Beşiktaş Belediyemiz diyaliz merkezinin karşısındaki refüje diyaliz merkezi hastalarının araçlarını rahatlıkla park edeceği 8-10 araçlık park yeri yapmıştı. Üstelik refüjdeki hiçbir ağaca zarar vermeden, ağaçların etrafındaki kaldırım taşlarını bile ağaçlara arabaların yaklaşmalarını engelleyecek şekilde döşeyerek şiir gibi, inci gibi bir işçilikle bizim gönlümüzü ve takdirimizi kazanmıştı.
Ağaçların arasına dikilen sokak lambaları bile mükemmeldi.
Böyle hizmete alışık olmadığımız için gözlerimize inanamadık. Ve yıllar sonra ilk kez stres yaşamadan diyaliz merkezine girebildik. VE BU MUCiZE yalnızca bir gün sürdü. Ertesi seansa geldiğimizde Beşiktaş Belediyesi bütün o şahane hizmeti yıkmış, yerle bir etmişti.
Her yer dağ gibi yıkıntı ve toz toprak içindeydi.
Yolun diyaliz merkezi tarafındaki kaldırıma da artık park edemezdik çünkü orayı da demir korunaklarla araç park edilemez duruma getirmişlerdi. Artık eskisinden de zor durumdayız. Seansa giriş ve çıkış sıralarında hasta servisleri, hasta araçları hastaları indirecek yeterli yer olmadığı için konvoy halinde caddeyi kaplıyor trafik sıkışıyor.
Protesto kornalarına maruz kalıyoruz. Araçlardan inip seanslara giren ya da çıkan hastaların karşılaştıkları zorlukları inanın tahayyül edemezsiniz.
Her şey Çok Güzel Olacak’
diye umut ederken bu sorunlarla yaşamak bize yazgı olmamalı.

Aldığımız duyumlara göre bir kişi yeşil alan tahrip edildi diye başvurmuş. Bu doğru değil. Yapılan düzenlemede hiçbir şeye zarar verilmedi. Ağaçların fotoğraflarını görsellerle takdirinize sunuyorum. Park yerinin bitmiş o çok güzel halinin fotoğrafını böyle bir yıkımla karşılaşacağımızı tahmin etmediğimiz için çekmedik. Ağaçlar esas ikinci yıkımda inşallah zarar görmemişlerdir.
Biz sıradan vatandaşlarız, gözümüzle gördüğümüzü bile iki kez düşünürüz. O nedenle bu konu bizi aşıyor. Büyük masraf ve emekle yapılan bu hizmetin, nüfuzlu olduğunu duyduğumuz bir başka kişinin bir şikâyeti ile bir günde yıkılması karşısında ‘bizim toplumsal değerlerimize ne oldu?’ diye düşünüyoruz.
Canı gönülden içimizdeki iyiliği ve mucizelere inancımızı yitirmemeyi diliyoruz.
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız,
Kalbimizin sesini, sizin duygusal, lekesiz bir ruh olduğunuz hissiyatıyla paylaştık. Bu konuda sizden çözüm rica ediyoruz.”

Değerli makamlardan ricam...
Halkın gönlünde haklı bir yer edinmiş, 23 Haziran devriminin mimarı sevgili Ekrem İmamoğlu’na ve değerli yoldaşı Rıza Akpolat’a her gün doğal olarak sayısız sorun aktarılıyor. Ama konu sağlık olduğunda bazı kararlar sekteye uğramasın diye, bu bilgilerin doğru yere aktarıldığından emin olmak için bu konuyu sütunuma aldım. Biliyorum her belediyenin sorumluluk alanı ayrıdır, bu konu Beşiktaş Belediyesi, İBB ve hatta Valiliğin, emniyet ve trafik işlerinden sorumlu yardımcısının sorumluluk alanlarına girebilir. Ama sonuçta vatandaş çözüm ister, kimin bürokratik olarak orada söz sahibi olduğuna dair idari farklarını bilmeye mecbur değildir. Sizlerden ricam bu arkadaşımızın onlarca sayısız mağdur vatandaşımızı da ilgilendiren bu soruna ivedi olarak şefkatle yaklaşıp, bir çözüm getirmenizdir. Bunu başaracağınızdan, hiçbir şüphem yok!
Bu nedenle İBB, Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Valiliği’nin sorumlu mercileri arasında acil bir diyalogla konunun bir an önce çözülmesi ricasını değerli makamlarımıza iletiyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondakika haber ,haber, haberler bügün , SONDAKİKA HABERLER, Haber.cicegim.Net
© Copyright 2004-2019 Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondak. Tüm hakları saklıdır. Bu site Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
YALOVA haberleri TEKİRDAĞ haberleri SAKARYA haberleri KOCAELİ haberleri KIRKLARELİ haberleri İSTANBUL haberleri EDİRNE haberleri ÇANAKKALE haberleri BURSA haberleri BİLECİK haberleri BALIKESİR haberleri
SON DAKİKA HABERLERİ
son dakika haber videoları sondakika haberler , haberler haber ,
trabzon haberleri haberler son dakika trab zon haberleri
KONYA haberleri KIRŞEHİR haberleri KAYSERİ haberleri ESKİŞEHİR haberleri ÇANKIRI haberleri ANKARA haberleri Karadeniz haberleri DÜZCE haberleri KARABÜK haberleri BARTIN haberleri BAYBURT haberleri ZONGULDAK haberleri TRABZON
TOKAT haberleri SİNOP haberleri SAMSUN haberleri RİZE haberleri ORDU haberleri KASTAMONU haberleri GÜMÜŞHANE haberleri GİRESUN haberleri ÇORUM haberleri BOLU haberleri ARTVİN haberleri AMASYA haberleri Marmara haberleri
GUNCEL HABERLER
Güneydoğu haberleri KİLİS haberleri ŞIRNAK haberleri BATMAN haberleri ŞANLIURFA haberleri SİİRT haberleri MARDİN haberleri GAZİANTEP haberleri DİYARBAKIR haberleri ADIYAMAN haberleri Akdeniz haberleri OSMANİYE haberleri KAHRA
MERSİN haberleri ISPARTA haberleri HATAY haberleri BURDUR haberleri ANTALYA haberleri ADANA haberleri Doğu Anadolu haberleri ARDAHAN haberleri IĞDIR haberleri ARDAHAN haberleri VAN haberleri TUNCELİ haberleri MUŞ haberleri
MALATYA haberleri KARS haberleri HAKKARİ haberleri ERZURUM haberleri ERZİNCAN haberleri ELAZIĞ haberleri BİTLİS haberleri BİNGÖL haberleri AĞRI haberleri Ege haberleri UŞAK haberleri MUĞLA haberleri MANİSA haberleri
KÜTAHYA haberleri İZMİR haberleri DENİZLİ haberleri AYDIN haberleri AFYONKARAHİSAR haberleri İç Anadolu haberleri KIRIKKALE haberleri KARAMAN haberleri AKSARAY haberleri YOZGAT haberleri SİVAS haberleri NİĞDE haberleri NEVŞEH
CİCEGİM
HABERLER BUGÜN SON DAKİKA
Ramazan bayramı
kurban bayramı ne zaman kaç gün
kurban bayramı ne zaman kaç gün
son dakika Seçim sonuçlar
ünlüler ilgili haber magazin
Açıköğretim lisesi | Anadolu Üniversitesi aöf
AÖL 3.dönem sınav sonuçları açıklandı mı
Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama
2019-2020 Yılına Ait AÖL Yeni Kayıt - Kayıt Yenileme -2019-2020
ankara haberleri , sondakika haberler son haver icegim.net
rize haberleri haberler son dakika rize haberleri
HABERLER BUGÜN
Diyarbakır haberleri bugün son dakika amed haberleri
BALIKESİR haberleri haber bugün son dakika BALIKESİR haberleri
BİLECİK haberleri haber bugün son dakika BİLECİK haberleri
BURSA haberleri haber bugün son dakika BURSA haberleri
ÇANAKKALE haberleri haber bugün son dakika ÇANAKKALE haberleri
EDİRNE haberleri haber bugün son dakika EDİRNE haberleri
İSTANBUL haberleri haber bugün son dakika İSTANBUL haberleri
KIRKLARELİ haberleri haber bugün son dakika KIRKLARELİ haberleri
KOCAELİ haberleri haber bugün son dakika KOCAELİ haberleri
sakarya haberleri
TEKİRDAĞ haberleri haber bugün son dakika TEKİRDAĞ haberleri
YALOVA haberleri haber bugün son dakika YALOVA haberleri
DÜZCE haberleri haber bugün son dakika DÜZCE haberleri
Türkiye haberleri
SON DAKİKA
SON DAKİKA HABERLERİ
Cumhuriyet Halk Partisi
AKP Adalet Kalkınma Partisi
Bağımsız Türkiye Partisi
Büyük Birlik Partisi
Demokrat Parti
Demokratik Sol Parti
Halkların Demokratik Partisi
İYİ Parti
Milliyetçi Hareket Partisi
Saadet Partisi
Türkiye Komünist Partisi
Vatan Partisi
AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP
last -minute-news,last minute news,lastminutenews,last minute,lastnews,last news,lastminute,newslastminute,newsminute,newslast,newsminutelast,lastminute
TÜRKİYE
TEKNOLOJİ
YEREL
YAŞAM
GUNDEM
selahattin demirtaş
Ekrem imamoğlu
MAGAZİN
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
php scriptler full warez

YASAL UYARI !

Paylaşımlar otomatik hazırlanan botlar tarafından yapılmaktadır. Paylaşımlar alınan sitelerin kendileri sorumlu olup, sitemiz sorumlu değildir. Yapılan paylaşımlar genel olarak alıntıdır ve alıntı yapılan sayfalar ilgili paylaşımın altına yazılmaktadır. Alıntıların hatalı olduğunu veya bir telif hakkı ihlali olduğunu düşünüyorsanız, düzeltmemiz veya silmemiz için lütfen öncelikle bizimle iletişime geçiniz. Bizimle iletişime geçilmeden doğacak yasal durumdan sayfamız sorumlu tutulamaz.
Resmi iletişim adresimiz: cicegimnet@yandex.com