Ankara ‘yeniden’ başkent olmalı!


Bu makale 2019-10-14 20:38 eklenmiş ve 2317 kez görüntülenmiştir.
Mustafa Kemal Ulusu

YAZAR:Prof. Dr. Yakup Kepenek

Ankara, Cumhuriyetin değerlerini özümseyerek başkent oldu, Cumhuriyetin değerlerini yeniden kazanarak varlığını sürdürmelidir.

[Haber görseli]

Ankara, 13 Ekim 1923’te, Cumhuriyetin kuruluşundan iki hafta önce başkent oldu. Kurtuluş Savaşı’nın yönetim yeri olarak, savaş sonrasında başkent olması doğal olmalıydı; ancak bu, hiç de kolay olmadı.
Ankara uzun süren uğraşlardan sonra Cumhuriyet değerlerinin başkenti olmayı başardı. Ancak bu özelliği önce aşınmaya uğradı, son çeyrek yüzyılda da hızla yok edildi.

Cumhuriyetle bütünleşerek...
Ankara yenilikçi ve çağdaş bir devrimciliğin simgesi olarak başkent oldu. Şair Yahya Kemal Beyatlı’nın deyimiyle Ankara’nın en iyi tarafı, (oradan) İstanbul’a dönülecek olması.
Kurtuluş Savaşı’nın yönetim yeri olarak seçen Mustafa Kemal’i büyük bir coşkuyla bağrına basan Ankara’nın başkent olmasına, herkesten önce Cumhuriyeti istemeyen siyasi İslamcılar karşıydı. Siyasi İslamcılar, İstanbul’u, yalnızca ülkenin değil, 1453’te fethinden, dahası 1517’de Halifeliğin ülkeye getirilmesinden bu yana tüm İslam dünyasının başkenti olarak görmüşlerdi ve 1920’lerde ve şimdilerde bu yerleşik görüşlerinden hiç vazgeçmediler.
İkinci karşıtlık nedeni ekonomikti. Osmanlı döneminde ürün fazlasının toplandığı ve dağıtıldığı merkez olan İstanbul, sermaye çevreleri için vazgeçilemeyecek kadar önemliydi. Yabancılar, azınlıklar ve yerli burjuvazi, özellikle de ticaret burjuvazisi, Şubat 1923’te İzmir’deki İktisat Kongresi buluşmasına karşın, ülkenin yeni yönetimi ile nasıl bir çıkar ilişkileri ağı kuracağı konusunda çok kaygılıydı.
Üçüncüsü, Ankara’nın başkent olmasını, neredeyse yerli İstanbul sevdalılarının kullandığı gerekçelerle, yabancılar, özellikle de o günlerin en güçlü sömürgeci ülkesi İngiltere ve onun etkisiyle diğer ülkeler istememekteydi. Başkent olduğu gün, Ankara’da yalnızca Sovyetler Birliği ve Afganistan’ın büyükelçilikleri vardı. Üstelik 1925 devlet bütçesine isteyen ülkelere Ankara’da karşılıksız arsa verilmesi, tapu harcı ve inşaat malzemesi dışalımının vergi dışı tutulması gibi özendirici girişimler bile, büyükelçiliklerin Ankara’ya taşınmasını sağlamadı. Sömürgeci güçler, dünyada eşi görülmemiş bir tutumla Türkiye’nin egemenlik hakkını hiçe sayarak büyükelçiliklerini İstanbul’da tutmayı yıllarca sürdürdü; karşılıklı nota savaşları ve büyük uğraşılar ancak 1929’da, Cumhuriyetin ilanından tam altı yıl sonra, kesin sonuç verdi; yabancılar da Ankara’yı başkent olarak tanıdı (Şimşir, Bilal N. Ankara... Ankara... bir başkentin doğuşu, Ankara: Bilgi Yayınevi, 2. Basım, 645).
Ankara, siyasi İslam, sermaye ve sömürgeci üçlüsünden oluşan ağır baskıların, kararlı ve devrimci bir tutumla göğüslenmesiyle başkent oldu.
Ankara, hukukun üstünlüğüne dayanan kurumlaşmasıyla, eğitime ve bilime verdiği büyük önemle, tüm komşuları -ve dünya ülkeleriyleoluşturduğu barış ortamıyla bir başka başkentti. O Ankara’da siyaset ile sermaye iç içe geçmez; sayıları birkaçı geçmeyen siyasi cinayetler kesinlikle aydınlatılır, rüşvet ve yolsuzluklar sonuna kadar kovuşturulur; halktan alınan her kuruşun hesabı verilirdi.
Ankara, bu değerleri fiziğiyle tamamladı. Özgün kent mimarisi, örnek çiftliği, parkları, yolları, kültür ve sanat yapılarıyla ülkenin kalbinde yükselmekteydi. O kadar ki Çankaya Köşkü’nün bahçesinde bulunan Atatürk heykelinin temelinde 1950’lerde III. Cumhurbaşkanı Bayar’ın “Atatürk Seni Sevmek Bir Milli İbadettir” sözleri yazılıydı.

Karartılan Ankara
Hukukun üstünlüğünün, eğitim ve bilimin ve barışın, evet barışın merkezi olan Ankara, günümüzde, bu değerleri ve onlarla birlikte Cumhuriyetin simgesi olan fiziksel varlığını da çok büyük ölçüde kaybetti.
Kızılay’da bulunan ve üzerinde Cumhuriyetin görkemini simgeleyen “Türk, Öğün, Çalış, Güven” yazılı yontuyu barındıran Güven Parkı, Refah-AKP öncesinin sağcı iktidarları tarafından estetik yoksunu, çirkin bakanlık yapılarıyla dolduruldu. Sonra, her kesimden halkın buluştuğu toplumsallaşma ve eğlence alanı olan Gençlik Parkı rant alanı oldu.
Bunları, o bir türlü bitmeyen simge savaşları izledi. 1970’lerde Belediye Başkanı Vedat Dalokay’ın Ankara’nın simgesi yaptığı Hitit Güneşi Kursu, böyle sanatın içine diyen anlayış tarafından 1995’ten sonra, üstelik yargı kararları hiçe sayılarak, yerini hilalli, minareli, üç- beş yıldızlı; daha sonra da kedi ve keçi gibi hayvansal simgelere bıraktı.
Ulus’tan Çankaya Köşkü’ne uzanan Ankara’nın fiziksel kimliğinin önemli bir göstergesi olan Atatürk Bulvarı, bir kısmı tek yönlü iniş yolu yapılarak, kalanı da çirkin tırtıklamalarla, tanınmaz hale getirildi. Ankara’nın cadde adları da yıllardır, AKP ideolojisine göre veriliyor. Bunun sayısız örneği var; biri yeterli: Bangabandhu Şeyh Muciburrahman Bulvarı. Bu tür adlandırmalar, Ankara’yı yalnız Cumhuriyetten koparmıyor, halkı kentine yabancılaştırıyor.
Ankara’nın kültür ve sanat damarları da kurutuldu; bilim ve sanat kenti özelliği sonlandırıldı; sanırım dünyada etkili bir günlük gazetesi olmayan tek başkent haline getirildi. Kamu kurumları, banka genel merkezleri İstanbul’a taşındı; ülke artık İstanbul’dan yönetiliyor. Uluslararası toplantılar, dahası milli futbol maçları bile Ankara’da yapılmaz oldu. 19 Mayıs Stadyumu tamamıyla kullanımdan kaldırıldı.
Sorumluluğu ABD tarafından geçen hafta AKP eliyle Ankara’ya yüklenen IŞİD’in dört yıl önceki 10 Ekim günü 103 insanımızı öldürdüğü, özgün mimarisiyle ünlü Ankara Garı da artık kullanılmıyor. Garın yanında bulunan ve Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın karargâhı olarak kullandığı hizmet binası Atatürk Orman Çiftliği -AOÇ’nin bir kısım arazisiyle birlikte, bir bakanın özel üniversitesinin oldu.
AOÇ’nin yağmalanarak kötüye kullanılması, Ankara’nın son yıllarda sürekli kanayan en ağır yarasıdır. Şu üç yapılaşma bunu kanıtlıyor: Belediye’nin, 1.6 milyar lira harcamayla yaptırdığı ve tam bir batık yatırım olan Ankapark; Saray ya da Külliye ve bunları tamamlayan ABD Büyükelçiliği binası.
Bu durumda yeni seçilen Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kent halkının, özelikle de başta Mimarlar Odası Ankara Şubesi olmak üzere tüm Ankara sevdalılarının katılım ve sahiplenmesini yanına alarak, kentin Cumhuriyet kimliğini yeniden elde etmesi için yerel yönetim olarak olabildiğince uğraş vermelidir.
Ankara, Cumhuriyetin değerlerini özümseyerek başkent oldu; Cumhuriyetin değerlerini yeniden kazanarak varlığını sürdürmelidir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondakika haber ,haber, haberler bügün , SONDAKİKA HABERLER, Haber.cicegim.Net
© Copyright 2004-2019 Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondak. Tüm hakları saklıdır. Bu site Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
YALOVA haberleri TEKİRDAĞ haberleri SAKARYA haberleri KOCAELİ haberleri KIRKLARELİ haberleri İSTANBUL haberleri EDİRNE haberleri ÇANAKKALE haberleri BURSA haberleri BİLECİK haberleri BALIKESİR haberleri
SON DAKİKA HABERLERİ
son dakika haber videoları sondakika haberler , haberler haber ,
trabzon haberleri haberler son dakika trab zon haberleri
KONYA haberleri KIRŞEHİR haberleri KAYSERİ haberleri ESKİŞEHİR haberleri ÇANKIRI haberleri ANKARA haberleri Karadeniz haberleri DÜZCE haberleri KARABÜK haberleri BARTIN haberleri BAYBURT haberleri ZONGULDAK haberleri TRABZON
TOKAT haberleri SİNOP haberleri SAMSUN haberleri RİZE haberleri ORDU haberleri KASTAMONU haberleri GÜMÜŞHANE haberleri GİRESUN haberleri ÇORUM haberleri BOLU haberleri ARTVİN haberleri AMASYA haberleri Marmara haberleri
united-kingdom-breaking-news,uk.lastminute-news.com
GUNCEL HABERLER
Güneydoğu haberleri KİLİS haberleri ŞIRNAK haberleri BATMAN haberleri ŞANLIURFA haberleri SİİRT haberleri MARDİN haberleri GAZİANTEP haberleri DİYARBAKIR haberleri ADIYAMAN haberleri Akdeniz haberleri OSMANİYE haberleri KAHRA
MERSİN haberleri ISPARTA haberleri HATAY haberleri BURDUR haberleri ANTALYA haberleri ADANA haberleri Doğu Anadolu haberleri ARDAHAN haberleri IĞDIR haberleri ARDAHAN haberleri VAN haberleri TUNCELİ haberleri MUŞ haberleri
MALATYA haberleri KARS haberleri HAKKARİ haberleri ERZURUM haberleri ERZİNCAN haberleri ELAZIĞ haberleri BİTLİS haberleri BİNGÖL haberleri AĞRI haberleri Ege haberleri UŞAK haberleri MUĞLA haberleri MANİSA haberleri
KÜTAHYA haberleri İZMİR haberleri DENİZLİ haberleri AYDIN haberleri AFYONKARAHİSAR haberleri İç Anadolu haberleri KIRIKKALE haberleri KARAMAN haberleri AKSARAY haberleri YOZGAT haberleri SİVAS haberleri NİĞDE haberleri NEVŞEH
canada-breaking-news.canada.lastminute-news.com,media,social media,videos,canada-breaking-news
CİCEGİM
HABERLER BUGÜN SON DAKİKA
Ramazan bayramı
kurban bayramı ne zaman kaç gün
kurban bayramı ne zaman kaç gün
son dakika Seçim sonuçlar
ünlüler ilgili haber magazin
Açıköğretim lisesi | Anadolu Üniversitesi aöf
AÖL 3.dönem sınav sonuçları açıklandı mı
Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama
2019-2020 Yılına Ait AÖL Yeni Kayıt - Kayıt Yenileme -2019-2020
ankara haberleri , sondakika haberler son haver icegim.net
rize haberleri haberler son dakika rize haberleri
HABERLER BUGÜN
Diyarbakır haberleri bugün son dakika amed haberleri
BALIKESİR haberleri haber bugün son dakika BALIKESİR haberleri
BİLECİK haberleri haber bugün son dakika BİLECİK haberleri
BURSA haberleri haber bugün son dakika BURSA haberleri
ÇANAKKALE haberleri haber bugün son dakika ÇANAKKALE haberleri
EDİRNE haberleri haber bugün son dakika EDİRNE haberleri
İSTANBUL haberleri haber bugün son dakika İSTANBUL haberleri
KIRKLARELİ haberleri haber bugün son dakika KIRKLARELİ haberleri
KOCAELİ haberleri haber bugün son dakika KOCAELİ haberleri
sakarya haberleri
TEKİRDAĞ haberleri haber bugün son dakika TEKİRDAĞ haberleri
YALOVA haberleri haber bugün son dakika YALOVA haberleri
DÜZCE haberleri haber bugün son dakika DÜZCE haberleri
Türkiye haberleri
SON DAKİKA
SON DAKİKA HABERLERİ
Cumhuriyet Halk Partisi
AKP Adalet Kalkınma Partisi
Bağımsız Türkiye Partisi
Büyük Birlik Partisi
Demokrat Parti
Demokratik Sol Parti
Halkların Demokratik Partisi
İYİ Parti
Milliyetçi Hareket Partisi
Saadet Partisi
Türkiye Komünist Partisi
Vatan Partisi
AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP
last -minute-news,last minute news,lastminutenews,last minute,lastnews,last news,lastminute,newslastminute,newsminute,newslast,newsminutelast,lastminute
Metinews.coM german news,Berlin,Angela Merkel,Oktoberfest,Hamburg,Munich news Metinews.coM https://metinews.com
TÜRKİYE
TEKNOLOJİ
YEREL
YAŞAM
GUNDEM
selahattin demirtaş
Ekrem imamoğlu
MAGAZİN
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
php scriptler full warez

YASAL UYARI !

Paylaşımlar otomatik hazırlanan botlar tarafından yapılmaktadır. Paylaşımlar alınan sitelerin kendileri sorumlu olup, sitemiz sorumlu değildir. Yapılan paylaşımlar genel olarak alıntıdır ve alıntı yapılan sayfalar ilgili paylaşımın altına yazılmaktadır. Alıntıların hatalı olduğunu veya bir telif hakkı ihlali olduğunu düşünüyorsanız, düzeltmemiz veya silmemiz için lütfen öncelikle bizimle iletişime geçiniz. Bizimle iletişime geçilmeden doğacak yasal durumdan sayfamız sorumlu tutulamaz.
Resmi iletişim adresimiz: cicegimnet@yandex.com