Haber.cicegim.net android apk

Tahttan tabuta iktidar!


Bu makale 2019-08-11 15:04 eklenmiş ve 20 kez görüntülenmiştir.
Mustafa Kemal Ulusu

Uygarlığın karşıtı barbarlıksa eğer, uygarlık ve barbarlık arasında elbette saymakla bitmeyecek farklar vardır. Ancak uygarlığın barbarlıktan yola çıktığı ya da uygarlıktan barbarlığa rahatça dönüldüğü düşünülecek olursa, toplam farklılık, aynı düzlemin iki ucu arasındaki ayrılık mesafesinden ibarettir.
Anlaşılmaz gibi görünen bu tümceyi, şöyle bir örnekle açabilirim: Antik Mısır uygarlığı, bugünkü Mısırlıların ataları tarafından kuruldu. Ama günümüz Mısır halkında, bırakın yenisini, eski Mısır uygarlığını yaratıp sürdürebilecek bir ışık görünmüyor!
Keza Güney Amerika’da Maya ve İnka uygarlıklarını yaratanların çağımızdaki çocukları, atalarının dehasından çok geride kalmış durumdalar.
Osmanlı torunları olmakla övünen bizim zevatın, dedelerinden hiç nasiplenmeyen zevksiz ve zekâsız kafalarıyla diktikleri çürük binalara, kentlerimizi dönüştürdüğü pespayeliğe bakarsanız ne demek istediğim sanırım tümüyle anlaşılır hale gelir!
Sözün özü, barbarlıktan uygarlığa geçiş uzun süreli bir çabadır. Ama gerileme çok hızlı olabilir.

Uygarlık yaşamı, barbarlık ölümü yüceltir
Doğru ya da yanlış, bu saptamayı yaptığımdan beri uygarlıkla barbarlığı ayıran en önemli özelliğin “ölüm” karşısındaki tutum olduğunu düşünüyorum. Vardığım hükümde de ısrarlıyım:
Uygarlık yaşama saygı duyar ve yüceltir. Ölümden korkar ve önlemeye çalışır.
Barbarlık ise yaşam ve ölüme hayvanca bir içgüdüyle yaklaşır. Öldürmek yaşamın bir parçasıdır barbarlıkta. Dolayısıyla ölmek de basitleşir. Yaşam ve ölüm, iç içedir. Birine asılırken, ötekinden de pek çekinilmez.
Geçen yüzyılda, yani 1990’lı yıllarda uluslararası çap ve değerde bir Türk gazeteci, Sinan Fişek’ten dinlediğim bir Etiyopya tarihçesini zaman zaman tekrarlamayı çok severim:

İdamdan iktidara, tahteravalli
Ünlü mucit ve sanayici George Westinghouse’un soyadını taşıyan şirket, dünyada ilk kez elektrikli iskemle tasarımıyla idam piyasasında yeni bir çığır açtığında; Etiyopya olmadan önce Habeşistan diye anılan ülkede İmparator Menelik hüküm sürüyordu.
Menelik’in mülkünde durum çok karışık ve çokça adam öldürmek gerekiyordu.
İmparator, Westinghouse’un ünü yepyeni infaz cihazını duymuştu. İdamlıklar iskemlenin üstüne oturunca sarsıla sarsıla ölüyor, kan görülmüyordu. ABD’ye hemen iki elektrikli iskemle sipariş etti, Menelik.
Sipariş, çok geçmeden teslim edildi.
Menelik ve saray erkânı, heyula gibi iskemlelerin görünüşünden çok etkilenmişti. Artık nasıl çalıştırmaya kalktılar, üstüne kimi oturttular da ölmedi, bilmiyorum, ama sonunda imparator ve adamları, iskemlenin durup dururken infaz yapmadığını anladılar.
İskemlelerin çalışması için elektrik gerekiyordu, oysa Habeşistan’a henüz elektrik gelmemişti!

Ölümcül bir taht
Bu arada, iskemlelere dünya kadar para ödenmişti. İmparator Menelik, adamlarına emir verdi: İskemlelerden biri Westinghouse’a geri gönderilecek, ikincisini ise kendisi taht olarak kullanacaktı, çünkü heyulalığını pek beğenmişti!
Ve krallar kralı Haile Selasiye’ye kadar, hatta bir süre daha, Habeşistan İmparatorluğu’nun iktidar tahtı bir elektrikli iskemle oldu, sevgili okurlar...
Kanlı iç çekişmeler sonucu Haile Selasiye’nin yetkilerini devralıp iktidar olan Marksist Leninist Yüzbaşı Mariam Mengistu, Haile Selasiye’yi kukla imparator olarak hayatta tuttu. Ama ailesindeki tüm erkek bireyleri öldürttü. Kalabalık haremini ise sarayın yedi kat dibindeki zindanlara tıktı. Ancak bununla da yetinmedi ve yetkisiz imparatorun 1975 yılında ölümünden (ya da katlinden) sonra, tahtından ettiği selefi krallar kralı Haile Selasiye’nin cenazesini, sanki bir daha dirilmeyeceğinden emin olmak ister gibi, saraydaki çalışma odasının tabanına, masanın altına gömdürdü!
Diktatör Mengistu, Etiyopya’yı böylece, yıllar boyu bir mezarın üstünden yönetti!

Kolay öldüren kolay ölür
Günümüzde durum farklı değil: Barbarlık aşamasını geçemeyen toplumlarda ölümle iç içe yaşamak, yalnız dikta rejimlerinde değil, bazı demokrasimsi ülkelerde bile olağan sayılıyor.
Demek ki sorun iktidarda barbar mı var, uygar mı var, değil. Bir toplumun uygarlığını ya da barbarlığını, tabanın yaşama ve ölüme bakışı belirliyor.
Türkiye’de ölmeye hazır, hatta istekli oldukları için kolay cana kıyabilenlerin çokluğuna bakılırsa, kısırdöngünün kırılması ne yakın, ne de kolay.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondakika haber ,haber, haberler bügün , SONDAKİKA HABERLER, Haber.cicegim.Net
© Copyright 2004-2019 Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler , Sondak. Tüm hakları saklıdır. Bu site Son Dakika Haberleri - SonDakika Haberler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
YALOVA haberleri TEKİRDAĞ haberleri SAKARYA haberleri KOCAELİ haberleri KIRKLARELİ haberleri İSTANBUL haberleri EDİRNE haberleri ÇANAKKALE haberleri BURSA haberleri BİLECİK haberleri BALIKESİR haberleri
SON DAKİKA HABERLERİ
son dakika haber videoları sondakika haberler , haberler haber ,
trabzon haberleri haberler son dakika trab zon haberleri
KONYA haberleri KIRŞEHİR haberleri KAYSERİ haberleri ESKİŞEHİR haberleri ÇANKIRI haberleri ANKARA haberleri Karadeniz haberleri DÜZCE haberleri KARABÜK haberleri BARTIN haberleri BAYBURT haberleri ZONGULDAK haberleri TRABZON
TOKAT haberleri SİNOP haberleri SAMSUN haberleri RİZE haberleri ORDU haberleri KASTAMONU haberleri GÜMÜŞHANE haberleri GİRESUN haberleri ÇORUM haberleri BOLU haberleri ARTVİN haberleri AMASYA haberleri Marmara haberleri
GUNCEL HABERLER
Güneydoğu haberleri KİLİS haberleri ŞIRNAK haberleri BATMAN haberleri ŞANLIURFA haberleri SİİRT haberleri MARDİN haberleri GAZİANTEP haberleri DİYARBAKIR haberleri ADIYAMAN haberleri Akdeniz haberleri OSMANİYE haberleri KAHRA
MERSİN haberleri ISPARTA haberleri HATAY haberleri BURDUR haberleri ANTALYA haberleri ADANA haberleri Doğu Anadolu haberleri ARDAHAN haberleri IĞDIR haberleri ARDAHAN haberleri VAN haberleri TUNCELİ haberleri MUŞ haberleri
MALATYA haberleri KARS haberleri HAKKARİ haberleri ERZURUM haberleri ERZİNCAN haberleri ELAZIĞ haberleri BİTLİS haberleri BİNGÖL haberleri AĞRI haberleri Ege haberleri UŞAK haberleri MUĞLA haberleri MANİSA haberleri
KÜTAHYA haberleri İZMİR haberleri DENİZLİ haberleri AYDIN haberleri AFYONKARAHİSAR haberleri İç Anadolu haberleri KIRIKKALE haberleri KARAMAN haberleri AKSARAY haberleri YOZGAT haberleri SİVAS haberleri NİĞDE haberleri NEVŞEH
CİCEGİM
HABERLER BUGÜN SON DAKİKA
Ramazan bayramı
kurban bayramı ne zaman kaç gün
kurban bayramı ne zaman kaç gün
son dakika Seçim sonuçlar
ünlüler ilgili haber magazin
Açıköğretim lisesi | Anadolu Üniversitesi aöf
AÖL 3.dönem sınav sonuçları açıklandı mı
Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama
2019-2020 Yılına Ait AÖL Yeni Kayıt - Kayıt Yenileme -2019-2020
ankara haberleri , sondakika haberler son haver icegim.net
rize haberleri haberler son dakika rize haberleri
HABERLER BUGÜN
Diyarbakır haberleri bugün son dakika amed haberleri
BALIKESİR haberleri haber bugün son dakika BALIKESİR haberleri
BİLECİK haberleri haber bugün son dakika BİLECİK haberleri
BURSA haberleri haber bugün son dakika BURSA haberleri
ÇANAKKALE haberleri haber bugün son dakika ÇANAKKALE haberleri
EDİRNE haberleri haber bugün son dakika EDİRNE haberleri
İSTANBUL haberleri haber bugün son dakika İSTANBUL haberleri
KIRKLARELİ haberleri haber bugün son dakika KIRKLARELİ haberleri
KOCAELİ haberleri haber bugün son dakika KOCAELİ haberleri
sakarya haberleri
TEKİRDAĞ haberleri haber bugün son dakika TEKİRDAĞ haberleri
YALOVA haberleri haber bugün son dakika YALOVA haberleri
DÜZCE haberleri haber bugün son dakika DÜZCE haberleri
Türkiye haberleri
SON DAKİKA
SON DAKİKA HABERLERİ
Cumhuriyet Halk Partisi
AKP Adalet Kalkınma Partisi
Bağımsız Türkiye Partisi
Büyük Birlik Partisi
Demokrat Parti
Demokratik Sol Parti
Halkların Demokratik Partisi
İYİ Parti
Milliyetçi Hareket Partisi
Saadet Partisi
Türkiye Komünist Partisi
Vatan Partisi
AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP
TÜRKİYE
TEKNOLOJİ
YEREL
YAŞAM
GUNDEM
selahattin demirtaş
Ekrem imamoğlu
MAGAZİN
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
php scriptler full warez

YASAL UYARI !

Paylaşımlar otomatik hazırlanan botlar tarafından yapılmaktadır. Paylaşımlar alınan sitelerin kendileri sorumlu olup, sitemiz sorumlu değildir. Yapılan paylaşımlar genel olarak alıntıdır ve alıntı yapılan sayfalar ilgili paylaşımın altına yazılmaktadır. Alıntıların hatalı olduğunu veya bir telif hakkı ihlali olduğunu düşünüyorsanız, düzeltmemiz veya silmemiz için lütfen öncelikle bizimle iletişime geçiniz. Bizimle iletişime geçilmeden doğacak yasal durumdan sayfamız sorumlu tutulamaz.
Resmi iletişim adresimiz: cicegimnet@yandex.com